Wiek XIII-XIV

Nogawice

Nogawice dzielone, wiązane w jednym miejscu. W wieku XIII najczęstszym sposobem mocowania, było dowiązanie ich do gaci. W wieku XIV kiedy w modzie pojawiają się pierwsze doublety, nogawice dowiązywano do troków, które wszywano od wewnętrznej strony doubletu, bądź do pasa gacnego/gacnika. Głównie funkcjonowały w wieku XIII i XIV, jednak spotyka się je również na przedstawieniach w wieku XV. Mogą być wykonane ze stopą bądź ze strzemiączkiem lub bez.
nogawice1 nogawice2 nogawice3


Wiek XIV

Doublet

Doublet zapinany na guziki, spotykany głównie na przedstawieniach z XIV w, jednak czasem można znaleźć również na początku wieku XV. Odcinany w pasie, ze stójką wszytą na prosto. Wewnątrz wszyte dwa troki na przedzie z możliwością dowiązania do nich nogawic.
doublet1 doublet2
doublet3 doublet3


Wiek XV

Nogawice

Nogawice dowiązywane do doubletu w 3 – 4 miejscach, spotykane od początków XV wieku. Wykonane z sukna, podszyte lnem do połowy łydki. Cięte ze skosu, dzięki czemu naciągają się przy zakładaniu. Mogą być wykonane ze stopą, oraz bez lub ze strzemiączkiem.
nogawice1 nogawice2
nogawice3 nogawice4


Wiek XV

Doublet

Spotykany od około 1420r. Wiązany w drabinkę jednym, długim sznurkiem, po bokach dziurki do przywiązania nogawic. Wykonany z lnu lub wełny z lniana podszewką.
doublet1 doublet2 doublet3


Wiek XIV-XV

Gacnik - pas gacny

Lniany pas wykorzystywany do przywiązywania nogawic.
gacnik gacnik

P.P.H.U ARTIFEX - 2013
Szycie strojów historycznych, fantasy, tanecznych, gotyckich. Rzemiosło historyczne - kostiumy, namioty.

Rendfall