Wiek XIV

Cottehardie

Cottehardie – suknia wierzchnia wykonana z wełny z lnianą podszewką. Zapinana na rząd guzików na przedzie oraz na rękawach do wysokości łokcia. Ten typ cotehardie spotykany był od około połowy XIV w. Do początków wieku XV. Jednak w wieku XV suknia zaczęła przekształcać się i tej formy praktycznie już się nie spotykało. Wykrój z wykopalisk grenlandzkich – 8 lub 12 części + rękawy.
cotehardie cotehardie

Wiek XIV

Cottehardie z tipetami

Wełniana cottehardie z dopinanymi ozdobnymi tipetami, wykonanymi z tafty jedwabnej. Spotykana na przedstawieniach z wieku XIV.
cotehardie cotehardie

Wiek XIV

Cottehardie mi-parti

Wierzchnia suknia spotykana w wieku XIV. Charakterystyczną cechą było dzielenie stroju na dwa kolory.
cotehardie cotehardie

Wiek XIV-XV

Bombardes

Suknia wierzchnia spotykana pod koniec XIV i na początku XVw. Wykonana z wełny z lnianą podszewką. Wiązanie ukryte, delikatnie dzwonkowate rękawki tzw. bombardes.
bombardes1 bombardes1 bombardes1

Wiek XIV-XV

de Pisan

Suknia wzorowana na przedstawieniach stroju francuskiej Pisarki Christyny de Pisan, żyjącej w latach 1364-1430. Wiązanie ukryte po bokach. Uszyta w sumie z 16 części.
dePisan dePisan

Wiek XIV-XV

de Pisan z długimi rękawami

Suknia wzorowana na przedstawieniach stroju francuskiej pisarki Christyny de Pisan z wydłużonymi rękawmi. Suknie sptykane głównie w XV w.
dePisan2 dePisan2

Wiek XV

Suknia wg modelu de Pisan z wydłużonymi rękawami

Suknia wg modelu de Pisan z wydłużonymi rękawami, wiązana na przodzie. Dosyć rzadko, ale jednak spotykana na początku XVw.
dePisan

Wiek XIV-XV

Houppelande damskie

Wzorowane na przedstawieniach z końcówki XIV oraz pierwszej połowy XVw. Mocno rozkloszowany dworski strój wierzchni. Z wysoką stójką, szerokimi, otwartmi rękawami. Zapinana pod szyją.
houppelande houppelande houppelande houppelande

Wiek XIV-XV

Houppelande damskie

Houppelande damskie wykonane z wełny, podszyte króliczym futrem. Bardzo ciepła oraz efektowna. Spotykana na przełomie XIV-XVw.
houppelande houppelande houppelande
P.P.H.U ARTIFEX - 2013
Szycie strojów historycznych, fantasy, tanecznych, gotyckich. Rzemiosło historyczne - kostiumy, namioty.

Rendfall