Wiek XIV-XV

Przykładowa wycinanka – listki dębu

Wycinanka z podszewką – najbardziej czasochłonna, przez co najdroższa, jednak najbardziej trwała i najbardziej estetycznie wyglądająca. Niezbędna gdy wełna bardzo mocno się strzępi.
zpodszewka
Wycinanka obszyta - Podszewka na okrętkę doszyta do początku wycinanki. Wg mnie najlepsze rozwiązanie, pod warunkiem, że wełna nie jest zbyt cienka i zbyt mocno się nie strzępi.
obszyta
Pojedyncze listki dębu bez obszycia - Najtańsza wersja wycinanki. Jedynym minusem jest to, że nie może być wykonana z każdego rodzaju wełny, ponieważ, niektóre zbyt mocną się strzępią, przez co wycinanka nie przetrwałaby zbyt długo.
obszyta
Wykończenie strojów - Krawędzie wykańczam „fastrygą lub „na okrętkę”, do której na specjalne życzenia czasem dodaję lekką fastrygę by podszewka lepiej się trzymała i nie wysuwała się spod warstwy wierzchniej.
obszyta

Wszycie podszewki - dwa sposoby

Podszewkę wszywam na dwa sposoby, wg życzeń klienta:

Pierwszy sposób - zszywam całość i doszywam do części wierzchniej.

Drugi sposób - Jest to droższa wersja ponieważ wymaga więcej pracy oraz ukrywa każdy szew maszynowy, i co ważne - potwierdzona jest obrazami. Każda część doszyta osobno, do poszczególnych wykrojonych kawałków. Standardowo wszywam ją również przy całości szytej ręcznie.
podszewka2

P.P.H.U ARTIFEX - 2013
Szycie strojów historycznych, fantasy, tanecznych, gotyckich. Rzemiosło historyczne - kostiumy, namioty.

Rendfall